preskoči na sadržaj

Tehnička škola Slavonski Brod

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Školski kurikulum za 2015./2016.

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 292641
Danas: 7
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Leonardo da Vinci – projekt stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih škola u inozemnim školama
Autor: Tomislav Aračić, 19. 10. 2009.

U periodu od 06.10.-10.10.2009. u talijanskim školama: gimnaziji Nicolo Tron koja je bila ujedno i naša inozemna škola partner-domaćin, tehničkoj školi Silvio de Pretto i obrtničkoj školi G.B.Garbin sudjelovale su Srednja škola Mate Blažine iz Labina i Tehnička škola iz Slavonskog Broda, radeći na projektu Leonardo da Vinci, kojeg uz financijsku potporu Evropske zajednice putem javnog natječaja organizira Nacionalna agencija za mobilnost iz Zagreba.

Cilj projekta je stručno usavršavanje nastavnika strukovnih škola iz područja elektrotehnike, strojarstva i informatike, te širenje usvojenih znanja i vještina, najprije na ostale nastavnike u našim dvjema školama, zatim na nastavnike strukovnih škola županije Istarske i Brodsko-Posavske i na kraju na nastavnike strukovnih škola cijele države.


Srednju školu Mate Blažine predstavljali su Eler Diminić, profesor informatike i Ivica Komadina profesor elektrotehničke grupe predmeta, a Tehničku školu iz Slavonskog Broda Nada Vuković, profesor informatike i matematike te Slavko Vujeva, profesor strojarske grupe predmeta.

U navedenim strukovnim školama iz industrijsko-komercijalnog grada Schia  provincije Vicenza,  koji ima 40.000 stanovnika, spoznali smo kako strukovne škole stvaraju osposobljene i autonomne učenike na visokom nivou a kakve traže i zahtijevaju najmodernija tehnologija koju u svom radu koristi 8.000 tvrtki koje posluju u Schiu.

Gimnazija Nicolo Tron s 1200 učenika priprema učenike za studiranje odnosno buduće visoko obrazovane stručnjake, ima ISO certifikat od 2003. godine te zbog svojih rezultata slovi kao jedna od vodećih škola po kvaliteti ne samo u Italiji nego i u regiji Alpe-Jadran.

Da bi škole mogle stvarati tražene strukovne profile koji će biti autonomni u svom radu, ali i koji će koristiti moderne tehnologije, organizirale su i prilagodile su svoj rad i opremu potrebama tržišta, ali i tvrtke vrlo usko surađuju s školama prateći stalno napredak učenika iz pojedinih struka. Škole pripremaju učenike za cjeloživotno učenje u skladu s programima Evropske zajednice.

Najviše se zapošljavaju učenici koji završe strojarska usmjerenja, pa učenici elektrotehničkih usmjerenja, a zatim ekonomisti i turističkog usmjerenja. Nevjerojatna je činjenica da tvrtke trenutno trebaju trostruko više stručnog kadra nego što ga strukovne škole mogu stvoriti. Tehnička škola Silvio de Pretto je dragulj koja stvara kadar za tvrtke, ali i za fakultete odnosno buduće visoko obrazovane profile. Školu završava oko 100 učenika godišnje od kojih 30 nastavlja školovanje na univerzitetima, pogotovo u Padovi koji slovi kao vodeći tehnički fakultet u Italiji.

Stoga je i razumljivo ulaganje u škole, u opremu, a pogotovo u nastavnike kako bi što bolje pripremali učenike za cjeloživotno učenje. Škole su izgrađene prema najvišim standardima za gradnju škola, a i dalje se nadograđuju i šire zbog sve većeg broja učenika koji dolaze iz šire okoline. Omjer učenika je: 31% iz Schia, a 69% izvan Schia.

Impresionirani smo prije svega organizacijom i opremom škola te težnjom da se s opremom pokuša pratiti zahtjeve industrije u okviru financijskih mogućnosti. Ne zanemaruje se ni starija oprema, a odnos učenika prema opremi je profesionalan.

Osim toga, uvode se i novi sadržaji u predmete, specijalistički, ako tržište zahtjeva novi profil učenika za pojedina zanimanja. Praktičan rad učenika obavlja se u školi, a najbolji kao dodatak mogu imati praksu petkom popodne u tvrtkama, gdje ih ocjenjuju stručnjaci iz tvrtki.

Svima je stalo do izvrsnih učenika odnosno autonomnog kadra, prije svega samim učenicima, ali i školi i tvrtkama, pa je konačni uspjeh učenika rezultat njih samih, ali i škola i suradnje industrije i škola. Škole odgajaju učenike ne samo za rad već prije svega za cjeloživotno učenje. U skladu s time ponašaju se i djeluju svi: učenici, nastavnici, tvrtke, a rezultat su stručno osposobljeni i autonomni učenici koje stvaraju škole, jer brzina razvoja tehnologije ne dopušta tvrtkama da same interno obrazuju stručne profile koji im trebaju već ih dobivaju gotove iz škola.

Zbog toga je i oštećene opreme i praznog hoda u školi vrlo malo, jer ona služi na dobrobit svima.

Ulaganje u školu, opremu, nastavnike i sustav koji stvara traženi stručni profil u ovoj regiji prepoznaju svi na dobrobit prije svega učenika, ali i škole i kontinuiranom napretku regije u cjelini.

Nada Vuković, prof





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju