Mjesec knjige, 15. listopada do 15. studenog 2008.
Autor: Jadranka Junačko, 16. 10. 2008.

Svečanim otvaranjem 15. listopada 2008. u 12 sati u Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku započela je tradicionalna manifestacija Mjesec hrvatske knjige u sklopu koje knjižnice diljem Hrvatske organiziraju brojna događanja.

Lovac u žitu

Svidjelo mi se ovo žito zato što govori o dječaku naših godina, o njegovom životu, problemima… Knjiga opisuje život dječaka Holdena kojeg su četiri puta izbacili iz škole zbog nereda i neuspjeha, nakon toga Holden se susreće s raznim problemima i noćnim životom u New Yorku. Na kraju knjige mir i sreću pronalazi uz svoju mlađu sestru Phoebe.

Knjigu bih preporučio prijateljima zbog toga što je radnja zanimljiva, a glavni lik, dječak naših godina, muči se sa različitim problemima koji su i nama zanimljivi. Knjiga je zanimljiva.

Stjepan, 1.D

Manifestacija koja se trinaestu godinu zaredom obilježava od 15. listopada do 15. studenog ove je godine posvećena Marinu Držiću, povodom 500. godišnjice njegova rođenja. Kao i prethodnih godina, knjižnice u sklopu mjeseca posvećenog hrvatskoj knjizi organiziraju brojne tribine, radionice i izložbe te svoje članove daruju besplatnim članarinama, opraštanjem zakasnina i sličnim iznenađenjima.
Školska knjižnice Tehničke škole i ove godine se, kroz različite ktivnosti, pridružuje obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige.

Naši učenici čitaju:

ALKEMIČAR
                                                PAULO COELHO
 Ljetos mi je bio dosadno pa sam se uputio u knjižnicu po neku zanimaciju. Nisam znao što bih čitao pa sam upitao knjižničarku za pomoć. Pitala me kakvu literaturu volim čitati, te mi je predložila Alkemičara. Isprva sam bio skeptičan prema knjizi zbog naziva. Mislio sam da knjiga ima veze s kemijom (neznanje), a kemija mi baš nije drag predmet.
Počeo sam je čitati iz čiste dosade i nakon nekoliko stranica nisam je mogao ispustiti iz ruku. Knjigu sam pročitao za par sati, ali daljnje proučavanje je trajalo danima.
Knjiga je po meni savršena. Govori na neki čudan metaforički način o životu, o skladu čovjeka i prirode, o samom postojanju čovjeka. Govori o alkemiji (znanost, inače) koja je zasnovana na temelju slaganja čovjeka i prirode; poput nekakvog hranidbenog lanca - jedno bez drugog ne može. Na većinu mojih pitanja o životu knjiga mi je dala odgovor. Određene rečenice sam čitao danima pokušavajući ih shvatiti, na primjer: 'Koja je najveća laž na svijetu?', upita mladić. Ova:' U određenom trenutku postojanja izgubimo vlast nad svojim životima i onda njima počinje upravljati sudbina. To je najveća laž na svijetu'.
Rečenica nam govori o nastojanju da kontroliramo sve u životu, a tako i sam život. Ja ne vjerujem da postoji sudbina nego da sami stvaramo događaje koji nam se događaju.
 Knjigu sam pročitao dva puta da bih shvatio bit knjige. Sam ne mogu reći kakva je knjiga. Treba se pročitati da bi se shvatila jer svatko ima drugačije mišljenje.
 Viktor, 1.D