Završni susret Lige kumpanija
Autor: Jadranka Junačko, 11. 5. 2010.

Završni susret natjecanja u području mobilne robotike za srednje škole, koji uključuje III. nacionalni turnir Lige kumpanija, održan je  24. IV. 2010. na Filozofskom fakultetu  Sveučilišta u Rijeci.

38 učenika iz cijele Hrvatske  rješavali su različite zadatke iz područja robotike  koja su razrađivali na prethodno održavanim regionalnim susretima, tokom cijele školske godine. Inače, projekt je 2006. godine pokrenulo Hrvatsko interdisciplinarno društvo, a provodi se u suorganizaciji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.

Susretu su  nazočili  učenik naše škole Dominik Bartolović i voditeljica robotike u školi, dipl. inž. Vikica Lukić. Liga kumpanija se provodi treću školsku godinu za redom, no naša škola se uključila tek ove godine. Učenik Dominik Bartolović je osvojio posebnu nagradu, nagradu za najkreativnije riješen zadatak. Na skupu je održan i okrugli stol za profesore iz škola uključenih u projekt, a na kojem su određene smjernice provođenja projekta za slijedeću školsku godinu. Skupu su nazočili i profesori iz Bosne i Hercegovine i Makedonije koji su zainteresirani za pokretanje sličnih projekata u svojim sredinama.

Robotika je budućnost a znanje put do nje

„Sigurna sam da se ovakvom aktivnošću može izravno i kvalitetno ostvariti utjecaj na školske programe koji bi u sebi uključivali znanja iz robotike i drugih visokih tehnologija koje su danas neophodne na ovom stupnju razvoja naše civilizacije. Istovremeno, ovakva aktivnost promoviranje je  robotike kao interdisciplinarnog područja ljudskih aktivnosti. Projekt Liga kumpanija  promovira humanu primjenu visoke tehnologije i za društvo prihvatljiv način primjene robotike, ali i drugih tehnologija kroz očuvanja prava čovjeka na njegova evolucijska, civilizacijska, kulturna i druga postignuća. U projektu se kombiniraju edukativne radionice, regionalni i nacionalni susreti kumpanija i turniri, što svemu tome učenicima daje i jednu natjecateljsku dimenziju, koja je svakako pozitivno usmjerena ka kvalitetnijem angažmanu. Aktivnosti koje se provode kroz ovaj projekt trebale bi rezultirati slijedećim: dobro osmišljeno slobodno vrijeme mladih i time smanjen rizik od raznih ovisnosti, učenici potaknuti na razmjenu ideja, usvajanje novih znanja i kreativnost, omogućena  bolja suradnja učenika na području cijele Hrvatske, popularizirana ROBOTIKA i osposobljeni učenici za samostalan rad, povećan broj zainteresiranih učenika za izvannastavne aktivnosti te potaknuti učenici na odabir tehničkih zanimanja i fakulteta"- rekla nam je voditeljica robotike prof. Vikica Lukić.

Tekst sastavila:

Vikica Lukić,prof.