Dan sjećanja - Vukovar 2013.
Autor: Marija Kristić, 29. 11. 2013.

19. studenog 2013. g. učenici Tehničke škole iz Slavonskog Broda posjetili su grad heroj Vukovar u istočnoj Slavoniji. Razlog ove stručne ekskurzije iz nastave povijesti bilo je obilježavanje Dana sjećanja.

Detalje posjete i fotografije možete pronaći u nastavku obavijesti.

Naime prije 22 godine Vukovar je nakon tromjesečne brutalne opsade u potpunosti razoren, a nesrpsko stanovništvo istjerano iz svojih domova.

Prvo mjesto koje smo posjetili bila je Trpinjska cesta i spomenik generalu Blagi Zadri pored čuvenog tenka. Nakon toga zaputili smo se prema Memorijalnom centru Ovčara, gdje su učenici zapalili svijeće i u tišini odali počast ubijenim žrtvama. Po povratku imali smo u hangaru Ovčare kratkotrajno stručno predavanje.

Put nas je dalje vodio prema groblju hrvatskih branitelja gdje nas je kod centralnog spomenika – križa – dočekao stručni predavač koji nam je kroz kratku i zanimljivu priču prezentirao ovaj Memorijalni centar.

Ponovo u autobus i pravac u vojarnu Hrvatske vojske u Vukovar.

Tamo smo uživali u razgledavanju raznolikih vojnih oruđa i oružja, tenkova, topova….

Učenici naše škole imali su priliku slikati se sa svim tim bogatim arsenalom koji sada služi kao muzejski eksponat, a ne tako davne 1991. g., bio je u rukama hrvatskih vojnika.

Posebnu pozornost kod učenika izazvao je avion MIG 21.

Obilje fotografija zabilježili su učenici u krugu vojarne.

Posebno se zahvaljujemo našem domaćinu gospodinu Batiniću koji nam je u iscrpnom izlaganju objasnio što se sve zbivalo na vukovarskom bojištu i na koji način pojedino oružje funkcionira.

Na kraju su učenici imali slobodno vrijeme u središtu Vukovara koje su ugodno proveli međusobno se družeći.

Sretni i ponosni vratili smo se u naš Slavonski Brod s obećanjem da se i dogodine vidimo u našem hrvatskom Vukovaru.

Ivan Jurišić, prof.